Programista szuka pracy. Kulisy rekrutacji w branży IT. [RECENZJA]

recenzja ksiażki programista szuka pracy kulisy rekrutacji w branzy it

Wydawałoby się, że w dobie ogromnego zapotrzebowania na programistów nikt z posiadających podstawy do ubiegania się o takie stanowisko nie powinien mieć problemów podczas rekrutacji. W jakim celu zatem na 312 stronach rozpisywać się na temat procesu z góry skazanego na sukces? Wbrew pozorom ma to solidne, uzasadnione podstawy i dla każdego, kto myśli nad zmianą pracy bądź szuka jej po raz pierwszy pozycja „Programista szuka pracy. Kulisy rekrutacji w branży IT” jest obowiązkowa.Rozmowa kwalifikacyjna jest jedną z tych sytuacji, na którą większość z nas reaguje podobnie – stresem. Niespodziewane pytania z drugim dnem, podchwytliwe zadania i dialog z rekruterami wymagają wysokiej odporności. Kompleksowe przygotowanie podnosi komfort rozmowy i pozwala uniknąć wpadek. Książka zawiera większość zagadnień, jakimi mogą zaskoczyć osoby przeprowadzające rozmowę. Stanowi też wyczerpujący zbiór wskazówek nt. wyszukiwania odpowiednich ofert i tworzenia profesjonalnego życiorysu.

Wskazówki

Początek stanowi zbiór wskazówek nt. działań, które warto wprowadzić w życie przed rozpoczęciem poszukiwań. Warto zapoznać się m.in. z podstawowymi informacjami o rynku czy rozwijaniu umiejętności. W kolejnej części autorzy przedstawiają metody wyszukiwania pracodawców, opisują przebieg kwalifikacji (jest nawet rozdział o wymaganym stroju), techniki negocjacyjne oraz sposoby na przyjmowanie oraz odrzucanie ofert. Kolejnym elementem są różne podejścia do problemów programistycznych – od dylematów związanych z językami programowania po porady nt. tego, co zrobić, gdy kandydat utknie podczas sprawdzania swoich umiejętności.

Nie daj się zaskoczyć

Następna część szczegółowo przedstawia tematykę list powiązanych, drzew binarnych i grafów, tablic i łańcuchów, rekurencji, sortowania, współbieżności, programowania obiektowego, wzorców projektowych, baz danych oraz operacji graficznych. Porusza także kwestię zagadek dotyczących mierzenia, liczenia i porządkowania, a także łamigłówek graficznych i przestrzennych, którymi mogą zasypać rekruterzy. Uważacie, że nie mogą was zaskoczyć? Zazdrościmy, ale najpierw sprawdźcie, czy mówią wam coś pojęcia „łódź i dok”, „lis i kaczka”, „palące się lonty” czy „uciekanie przed pociągiem”.

Niewygodne pytania

W kolejnym etapie autorzy przedstawiają pytania merytoryczne, które mogą się pojawić podczas rozmowy oraz pytania a tematy nietechniczne, typu „Jaki jest pana ulubiony język oprogramowania?”, „Czemu pan zmienia pracę?”, „Dlaczego chce pan dla nas pracować?” i „Ile chce pan zarabiać?”. Dodatek do książki stanowi wyczerpujący zbiór informacji i wskazówek dotyczących perfekcyjnie napisanego CV.

książka programista szuka pracy kulisy rekrutacji w branzy it

O autorach

Twórcy tego obszernego dzieła pozornie nie powinni mieć nic wspólnego z rekrutacją, bo sami wypracowali sobie solidne podstawy zawodowe w prestiżowych placówkach, jednak tym bardziej zachęcająca wydaje się być ich książka ukazująca ścieżki kariery i sposoby na osiągnięcie najlepszych warunków. Dr John Mongan to radiolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który na co dzień skupia swoją pracę wokół tematyki informatyki medycznej. Noah Kindler to wiceprezes firmy Avira, który koordynuje pracę zespołów projektujących i rozwijających programy. Eric Giguere to wieloletni pracownik firmy Google. Takie połączenie doświadczenia i wiedzy sprawia, że to niezwykle interesująca (i obowiązkowa!) pozycja. Zdecydowanie polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *